TRIATHLON GRAND PRIX
Kolébkou ideí Nadace byla myšlenka triatlonu přes Železnou oponu, která mne napadla na 1. mistrovství světa v triatlonu v srpnu 1989 ve francouzském Avignonu. Chtěl jsem tímto symbolickým závodem, startujícím v tehdejším NSR a končícím v ČSSR pod hlavičkou ITU – International Triathlon Federation (Mezinárodní federace triatlonu) a IOC (Mezinárodního olympijského výboru), upozornit na krásný sport, jeho roli v tehdejším světě a nesmyslnou Železnou oponu v Evropě. Závod byl naplánován na červen 1990. Po pádu ŽO byl uskutečněn v roce 1991 a vedl z bavorského Eging am See do šumavského Churáňova.
Sport vždy spojoval, dával lidi dohromady, pěstoval a oceňoval fair play.
To jsme potřebovali po jejím pádu více než kdy jindy.
Závod se stal sportovním symbolem svobody. Uskutečnily se 4 ročníky. Nepřímé vyvrcholení pak následovalo po 10 letech v Karlových Varech jako mistrovství Evropy ve středním triatlonu 2001.
1991 1. ročník 22.6. Eging am See – Churáňov
GRAND PRIX ČSFR – VELKÁ CENA ČSFR
kompletní buletin závodu z roku 1991
První závod v triatlonu na světě, který vedl přes Železnou oponu. Závod, při kterém jeho účastníci překročili státní hranici pod symbolicky zvednutou závorou; závorou, která ještě nedávno dramaticky rozdělovala svět na dva znesvářené tábory. Opět se potvrdilo, že právě sport slučuje všechny svobodné a poctivé lidi na celé planetě a tento závod se toho stal zářným příkladem.
První ročník měl obrovský ohlas a jako sportovně společenský symbol svobody byl provázen mimořádnými emocemi. Shodou okolností, přímo symbolicky, zvítězil Martin Rydlo z Kanady, jehož strýc zahynul při pokusu o útěk přes Železnou oponu, druhý byl Jarda Pajač a třetí Ivo Grabmüller.
Stupně vítězů
Martin Rydlo z Kanady a jeho cesta za vítězstvím
1992 2.ročník 27.6. Eging Am See – Zadov
Mistrovství ČSFR – střední triathlon – Grand Prix 1992
kompletní buletin závodu z roku 1992
Druhý ročník se konal skoro na den přesně po roce a znovu startem do jezera Rohrbach See. Novinkou tohoto ročníku bylo rozšíření o dětskou kategorii. Děti vybíhaly chvíli po svých dospělých vzorech a absolvovaly závod v duatlonu, tedy „pouze“ v běhu a jízdě na kole.
Předstartovní meeting a přípravy na start
Průběh závodu
Čekání na vyhlášení vítězů závodu
Slavnostní vyhlášení vítězů
Novinkou druhého ročníku byl závod dětských a mládežnických kategorií v duatlonu
Večerní zhodnocení 2. ročníku závodu
Vše dopadlo na výbornou, je ta pravá chvíle na večerní relax
1993 3.ročník 26.6. Lipno – Churáňov
1. mezinárodní mistrovství ČR ve středním triathlonu – IRONCURTAIN 1993
kompletní buletin závodu z roku 1993
O velkém mezinárodní prestiži a významu IRONCURTAIN TRIATHLONU svědčí i osobní dopis p. Gunnara Ericssona, čestného presidenta světové triathlonové organisace.
Další dopisy pro IRONCURTAIN TRIATHLON zde
Třetí ročník se konal opět skoro na den přesně po roce, ale tentokrát se startem na Lipenské přehradě a s cílem závodu přímo před vchodem do hotelu Churáňov.
Průběh závodu
Čekání na závodníky v cíli před hotelem Churáňov
Slavnostní večer IRONCURTAIN Triathlon v hotelu Churáňov
1994 4.ročník 28.8. Karlovy Vary
Carlsbad IRONCURTAIN Triathlon ’94
kompletní buletin závodu z roku 1994
Čtvrtý ročník se uskutečnil na konci prázdnin v lázeňském městě Karlovy Vary. Startovalo se u vodní nádrže Březová a cíl byl nedaleko staré kolonády, přímo před hlavním vchodem Grand Hotelu Pupp.
1995 9.9. Mariánské Lázně
Marienbad IRONCURTAIN Duathlon
kompletní buletin závodu z roku 1995
Další závod „železných mužů“ pod hlavičkou IRONCURTAIN se uskutečnil v Mariánských Lázních a naplňoval tak jednu z hlavních myšlenek těchto sportovních podniků, a to přivést tento krásný sport do všech nádherných měst západních Čech. Startovalo se přímo na hlavní třídě Mariánských Lázní a okruh zavedl závodníky jak do lázeňského parku a Třebízského údolí, tak i k hotelu Krakonoš, s cílem opět na hlavní třídě.
Průběh závodu
Stupně vítězů
.
.