TRIATHLON  GRAND  PRIX

Kolébkou ideí Nadace byla myšlenka triatlonu přes Železnou oponu, která mne napadla na 1. mistrovství světa v triatlonu v srpnu 1989 ve francouzském Avignonu. Chtěl jsem tímto symbolickým závodem, startujícím v tehdejším NSR a končícím v ČSSR pod hlavičkou ITU – International Triathlon Federation (Mezinárodní federace triatlonu) a IOC (Mezinárodního olympijského výboru), upozornit na krásný sport, jeho roli v tehdejším světě a nesmyslnou Železnou oponu v Evropě. Závod byl naplánován na červen 1990. Po pádu ŽO byl uskutečněn v roce 1991 a vedl z bavorského Eging am See do šumavského Churáňova.

Sport vždy spojoval, dával lidi dohromady, pěstoval a oceňoval fair play.

To jsme potřebovali po jejím pádu více než kdy jindy.

Závod se stal sportovním symbolem svobody. Uskutečnily se 4 ročníky. Nepřímé vyvrcholení pak následovalo po 10 letech v Karlových Varech jako mistrovství Evropy ve středním triatlonu 2001.


 

1991 1. ročník    22.6. Eging am See – Churáňov

GRAND PRIX ČSFR – VELKÁ CENA ČSFR

kompletní buletin závodu z roku 1991

První závod v triatlonu na světě, který vedl přes Železnou oponu. Závod, při kterém jeho účastníci překročili státní hranici pod symbolicky zvednutou závorou; závorou, která ještě nedávno dramaticky rozdělovala svět na dva znesvářené tábory. Opět se potvrdilo, že právě sport slučuje všechny svobodné a poctivé lidi na celé planetě a tento závod se toho stal zářným příkladem.

První ročník měl obrovský ohlas a jako sportovně společenský symbol svobody byl provázen mimořádnými emocemi. Shodou okolností, přímo symbolicky, zvítězil Martin Rydlo z Kanady, jehož strýc zahynul při pokusu o útěk přes Železnou oponu, druhý byl Jarda Pajač a třetí Ivo Grabmüller. 

 

 

Stupně vítězů

 

Martin Rydlo z Kanady a jeho cesta za vítězstvím


 

1992 2.ročník   27.6. Eging Am See – Zadov

Mistrovství ČSFR – střední triathlon – Grand Prix 1992

kompletní buletin závodu z roku 1992

Druhý ročník se konal skoro na den přesně po roce a znovu startem do jezera Rohrbach See. Novinkou tohoto ročníku bylo rozšíření o dětskou kategorii. Děti vybíhaly chvíli po svých dospělých vzorech a absolvovaly závod v duatlonu, tedy „pouze“ v běhu a jízdě na kole.

 

Předstartovní meeting a přípravy na start

 

Průběh závodu

 

Čekání na vyhlášení vítězů závodu

 

Slavnostní vyhlášení vítězů

 

Novinkou druhého ročníku byl závod dětských a mládežnických kategorií v duatlonu

 

Večerní zhodnocení 2. ročníku závodu

 

Vše dopadlo na výbornou, je ta pravá chvíle na večerní relax


 

1993    3.ročník  26.6. Lipno – Churáňov

1. mezinárodní mistrovství ČR ve středním triathlonu – IRONCURTAIN 1993

kompletní buletin závodu z roku 1993

 

O velkém mezinárodní prestiži a významu IRONCURTAIN TRIATHLONU svědčí i osobní dopis p. Gunnara Ericssona, čestného presidenta světové triathlonové organisace.

                                           

Další dopisy pro IRONCURTAIN TRIATHLON zde    

 

Třetí ročník se konal opět skoro na den přesně po roce, ale tentokrát se startem na Lipenské přehradě a s cílem závodu přímo před vchodem do hotelu Churáňov.

 

Průběh závodu

 

Čekání na závodníky v cíli před hotelem Churáňov

 

Slavnostní večer IRONCURTAIN Triathlon v hotelu Churáňov


 

1994 4.ročník   28.8. Karlovy Vary

Carlsbad IRONCURTAIN Triathlon ’94

kompletní buletin závodu z roku 1994

Čtvrtý ročník se uskutečnil na konci prázdnin v lázeňském městě Karlovy Vary. Startovalo se u vodní nádrže Březová a cíl byl nedaleko staré kolonády, přímo před hlavním vchodem Grand Hotelu Pupp.

 


 

1995   9.9. Mariánské Lázně

Marienbad IRONCURTAIN Duathlon

kompletní buletin závodu z roku 1995

Další závod „železných mužů“ pod hlavičkou IRONCURTAIN se uskutečnil v Mariánských Lázních a naplňoval tak jednu z hlavních myšlenek těchto sportovních podniků, a to přivést tento krásný sport do všech nádherných měst západních Čech. Startovalo se přímo na hlavní třídě Mariánských Lázní a okruh zavedl závodníky jak do lázeňského parku a Třebízského údolí, tak i k hotelu Krakonoš, s cílem opět na hlavní třídě.

 

Průběh závodu

 

Stupně vítězů


 

.

 

.